- Święty Andrzej jest patronem Szkocji, i tamże 30 listopada, czyli dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym (w odróżnieniu od przyjętego w Polsce zwyczaju, obchodzenia Andrzejek w "wigilię" św. Andrzeja, czyli 29 listopada).
- Wywodzące się ze Szkocji zwyczaje świętowania tzw. Andrzejek rozpowszechnione są w całej Europie i w większości mają one związek z tradycyjnymi przesądami oraz wróżbami o tematyce matrymonialnej.
- Wróżby Andrzejkowe przeznaczone były głównie dla dziewcząt (odpowiednikiem dla chłopców, były Katarzynki), choć od jakiegoś czasu przyjęło się, że w wieczór 29 listopada wróżą wszyscy).
- Istnieje wiele wróżb Andrzejkowych. Dziewczęta, aby dowiedzieć sie czy dane im będzie wyjść wkrótce za mąż, rzucają butem w drzwi. Jeśli czubek buta skierowany będzie do wyjścia, oznacza to, że stanie się to szybko. [ http://andrzejki.blogspot.com ]
- Aby rozjaśnić nieco sytuację swojej przyszłości, dziewczyna powinna obrać jabłko nożem, tak aby obierana skórka była jak najdłuższa, bez jej przerywania. Następnie, taką obierkę rzuca się przez ramię, do tyłu. Kształt w jaki się ułoży stanowi podpowiedź co do pierwszej litery przyszłego narzeczonego.
- Najpopularniejszą wróżbą Andrzejkową w Polsce jest lanie wosku przez dziurkę w kluczu do zimnej wody. Uzyskany w ten sposób kształt, rzucając cień z płomienia świecy na ścianę, daje pole do popisu naszej wyobraźni.
- Drugim, obowiązkowym w Polsce elementem zabawy Andrzejkowej jest wróżenie przy pomocy butów. Buty uczestników zabawy ustawiane są w rządku, jeden za drugim, od początku pomieszczenia, w kierunku drzwi (gdy zabraknie butów, bierze się te z tyłu). Właścicielka i właściciel buta, który pierwszy przekroczy próg, jest oczywiście predestynowany do zamążpójścia lub ożenku.
- Aby ożywić imprezę Andrzejkową, często organizuje się zabawę w kotyliony. Przygotowane powinny zostać ozdoby, które można przypiąć sobie do ubrania. Kotyliony powinny być łatwo rozróżnialne (przy pomocy różnokolorowych wstążek, lub innych ozdób) i występować w parach. Każdy kotylion musi mieć swóją parę: dla chłopca i dziewczyny. Rozlosowujemy następnie ozdoby pomiędzy uczestników zabawy, których zadaniem będzie odnalezienie się i zatańczenie pierwszego tańca podczas Andrzejkowego wieczoru. Być może ten taniec będzie tylko początkiem...
- Zwyczaje Andrzejkowe mają także swój wymiar komercyjny, wyznaczając datę graniczną dla okresu przedświątecznego. Istnieje przesąd, iż sklepy, które przystrajają swoje witryny w bożonarodzeniowe przybrania, przed datą 30 listopada, nie będą miały w nadchodzącym roku dużej pomyślności na rynku, a być może nawet splajtują ;).
Nasz blog "Magia Andrzejek: Tradycje, Przesądy i Zabawa" to miejsce, gdzie zgromadziliśmy wspaniałe informacje na temat jednego z najbardziej fascynujących i kulturowo bogatych polskich świąt - Andrzejek. To magiczne i tajemnicze święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada, które łączy w sobie elementy zabawy, wróżb, a także tradycyjnych obrzędów.
sobota, 3 listopada 2007
Ciekawostki Andrzejkowe
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Pogoda na Andrzeja
Poniżej prezentujemy zbiór najpopularniejszych ludowych porzekadeł i przepowiedni pogodowych związanych z datą 30.XI. Gdy się święty Andrz...
-
Na andrzejkowy wieczór, wróżba indywidualna, specjalnie dla dziewcząt. Narysuj cztery rzędy pionowych kresek (po kilka, kilkanaście sztuk ...
-
Bardzo wdzięczną, bo wymagającą czasu nieco dłuższego niż jeden wieczór, było i jest wróżenie z wiśniowych gałązek . 29 listopada, w wigilię...
-
Andrzejki posiadają swoją wersję hazardowej zabawy w "trzy kubki". Tutaj do wróżenia potrzebujemy jednak czterech, nieprzeźroczyst...
6 komentarzy:
powie mi ktos około w ilu państwach są andrzejki
Tak na pewno to trudno określić ale możemy spróbować policzyć. Ja wiem, że obchodzi się je w:
Polsce, Szkocji, Słowacji, Czechach, Białorusi, Rosji, Rumunii, Austrii, Niemczech, Ukrainie.
Kto doda więcej?
Cała europa ;D
No tak, tylko co robią w Andrzejki np.: Włosi, albo Portugalczycy czy Hiszpanie? :) Może ktoś zna jakieś ich narodowe obyczaje związane z tym dniem (o ile mają jakieś...)
w całej Europie czyli w ok. 40 - 47
;)
10 lat później ...
Prześlij komentarz