środa, 24 listopada 2010

Pogoda na Andrzeja

Poniżej prezentujemy zbiór najpopularniejszych ludowych porzekadeł i przepowiedni pogodowych związanych z datą 30.XI.

  • Gdy się święty Andrzej zjawi, to i zimę nam postawi.
  • Gdy Andrzej z wichrami, złe czasy przed nami.
  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
  • Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
  • Miękko na Andrzeja, oj - niedobra nadzieja.
  • Na Andrzeja mróz, gotuj se na zimę wóz, a jak taje, to znów sanie.
  • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
  • Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
  • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota

sobota, 20 listopada 2010

Jak spędzacie Andrzejki?

Jakiś czas temu urządziliśmy małą ankietę dotyczącą spędzania andrzejek:

*** ankieta wygasła***

Co ciekawe, największą ilość głosów (216) w chwili obecnej posiada odpowiedź "jeszcze inaczej", dystansując znacznie pozostałe sposoby na andrzejkowy wieczór, które w sumie zebrały 170 głosów. Większość nie wybiera się na prywatkę, ani na imprezkę do knajpki, ani nawet nie decyduje się na romantyczny wieczór we dwoje.

Skoro tak to może podzielicie się swoimi oryginalnymi pomysłami na spędzenie andrzejek? Swoje odpowiedzi możecie umieścić w komentarzach. Może swoją pomysłowością umilicie czas innym. Umilicie im Andrzejki. A ankieta nadal trwa.

wtorek, 16 listopada 2010

Opowieści Andrzejkowe


Czy zastanawialiście jak nazywają się Andrzejki na przykład po Niemiecku? - Andreasnacht (Noc Andrzeja). Nieco inaczej przyjęło się w Austrii - Andreasgebet - Modlitwa Andrzeja. Nazwa ta jest nieco zaskakująca, gdy odkrywamy iż w niektórych częściach Austrii, młode dziewczyny odprawiają specyficzną odmianę modlitwy św. Andrzeja. Wpierw piją wino i odczyniają czar właśnie pod nazwą Andreasgebet, nago kopiąc w siennik. Ma to na celu przyciągnięcie przyszłego małżonka. Jedna z wymienionych czynności przyciągnęłaby zapewne niejednego. Zabawa ta jednak nie nadaje się chyba na typową Andrzejkową imprezę (szczególnie z powodu potencjalnych trudności ze zdobyciem sienników, w niektórych rejonach kraju).

Czeszki i Słowaczki stosują bardziej klasyczną odmianę Andrzejkowego wróżenia, za pomocą imion zapisanych na karteczkach oraz Hałusek - ziemniaczanych kluseczek przyrządzanych z ziemniaków, mąki i soli, które Słowacy uważają za swoją potrawę narodową (nazywając je haluški). Karteczki wtykane sa w Hałuski, które ugotowane wypływają na powierzchnię. Ta, która wypłynęła pierwsza, zawiera upragnione imię.

Rumunki wkładają przed snem 41 ziaren przenicy pod poduszkę i jeśli przyśni im się wówczas, że ktoś usiłuje ukraść te ziarna, w następującym roku wyjdzie za mąż. Innym zwyczajem, u nas nie praktykowanym, jest zapalenie świeczki Wielkanocnej i przespacerowanie się z nią do fontanny o północy. Gdy woda jest dobrze oświetlona, proszą one świętego Andrzeja o ukazanie im oblicza swojego przyszłego męża.

Jeśli któraś z czytelniczek posiada świeczkę z Wielkanocnego stołu oraz przydomową fontannę, prosimy o zdanie relacji ze skuteczności tej wróżby. Może się okazać, że metoda ta warta jest praktykowania.

Białorusini z kolei mówią Андреевден ale to tylko jako ciekawostka językowa ;). Zostawmy także w gronie ciekawostek białoruskie sadzenie konopii wieczorem w samotności na polu przez dziewczynę. Białoruskie dziewczyny podczas wysiewania odmawiały taką modlitwę "Światy Andrieju, ja konopli sieju, daj mnie znać, z kim budu wiek karatać". Do tego momentu jest wszystko w porządku, lecz po wykonaniu tej czynności należało jej położyć się z kamieniem pod głową i wyczekać, aż we śnie ukaże się wyłaniający się z dojrzałych konopii kochanka. No nie - spanie na polu, z kamieniem pod głową - nie polecamy ;>

Pogoda na Andrzeja

Poniżej prezentujemy zbiór najpopularniejszych ludowych porzekadeł i przepowiedni pogodowych związanych z datą 30.XI. Gdy się święty Andrz...